کد خبر: 33355

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۳/۰۵ - ۱۰:۰۳

آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی فلوجه

در اهمیت آزاد سازی فلوجه قبل از موصل باید گفت برخی از فرماندهان نظامی عراق این منطقه را به مثابه «سرِ مار» توصیف می‌کنند و معتقدند اگرچه موصل شهر مهمی است، اما فلوجه به دلیل نزدیکی به بغداد و اهمیت نمادین آن برای تروریست‌های داعش، باید در اولویت آزادسازی قرار گیرد. آزادسازی مناطق پیرامون فلوجه […]

 آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی فلوجه

آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی فلوجه

در اهمیت آزاد سازی فلوجه قبل از موصل باید گفت برخی از فرماندهان نظامی عراق این منطقه را به مثابه «سرِ مار» توصیف می‌کنند و معتقدند اگرچه موصل شهر مهمی است، اما فلوجه به دلیل نزدیکی به بغداد و اهمیت نمادین آن برای تروریست‌های داعش، باید در اولویت آزادسازی قرار گیرد.

آزادسازی مناطق پیرامون فلوجه که به منزله خطوط دفاعی داعش بود با پیشروی سریع نیروهای مشترک عراق آزاد شد. این عملیات پس از موشک باران سنگین مواضع داعش آغاز شد. موشک باران مواضع داعش فروپاشی داعش را آسان ساخت.

یکی از فرماندهان نیروهای مردمی عراق گفت: دیشب از حراریات تا جمیلیات خطوط مقدم داعش شکسته شد و منطقه زمیلات، حراریات و سجر آزاد شد.

محورهای جنوبی و جنوب شرقی شاهد پیشروی به سمت منطقه حراریات و بیمارستان الاردونی و پل سجر از یک سو و منطقه هیاکل، پل التفاحه و نعیمیه از سوی دیگر بود.

گروه های مقاومت، پلیس فدرال سایر تشکیلات این عملیات را رهبری می کردند.

یکی از نیروهای ارتش عراق گفت: به خواست خدا داعش را شکست می دهیم و خطوط مقدم این گروه تروریستی را در هم می شکنیم و هیچ داعشی را باقی نمی گذاریم. ما با هیچ داعشی برخورد نکرده ایم؛ آنها فرار کرده اند.

یکی از از نیروهای پلیس فدرال عراق گفت: به خواست خدا طی چند ساعت آینده این مژده را خواهیم داد که فلوجه آزاد شد.

به گفته فرماندهان میدانی این پیشروی ها بر اساس نقشه هایی دقیق انجام شده است.

درهمین حال آیت الله سیستانی از مبارزان عراقی خواست در عملیات آزادسازی فلوجه آداب جهاد را رعایت کنند.

شیخ عبدالمهدی کربلایی نماینده آیت الله سیستانی در کربلا بار دیگر از همه مبارزان عراقی خواست به عملیات آزادسازی فلوجه به توصیه های مرجعیت پایبند باشند.

وی خاطرنشان کرد آیت الله سیستانی در توصیه های خود بر ضرورت پایبندی به آداب جهاد تاکید کرده و اظهار داشته است جهاد دارای آدابی است که حتی در برخورد با غیرمسلمانان نیز باید مراعات شود.

گفتنی است استان فلوجه در پنجاه کیلومتری بغداد واقع شده است و از زمان اشغال عراق در کنترل بعثی‌ها و تندروهای وابسته به القاعده بوده و آمریکایی‌ها هرگز نتوانسته یا نخواسته‌اند بر این شهر مسلط شوند.

فلوجه که به شهرمسجدها شهرت دارد هنوز در اختیار گروه تکفیری داعش است و یکی ازمهمترین و راهبردی ترین مناطق عراق است.در زمان حکومت صدام حسین، فلوجه از مناطق اصلی پشتیبان رژیم بود. بسیاری از افراد ارشد حزب بعث از اهالی فلوجه بودند. یکی از علل مهم بقای تکفیری های داعش در فلوجه حضور برخی از سران رژیم بعث در این منطقه و وابستگی قبایل آنجا به رژیم سابق است.

سوق الجیشی بودن و دسترسی آسان به استان های مهم عراق از جمله الرمادی، بغداد و کربلا به فلوجه اهمیت راهبردی داده است. فلوجه در واقع مرکز و محور این سه استان کلیدی عراق است که از طریق این منطقه به راحتی می توان تجیهزات را به نیروهای میدانی رساند و بر این استان ها تاثیر بگذارد. از همین رو این منطقه برای دولت عراق و گروه تکفیری صهیونیستی داعش بسیار پر اهمیت است.

شهر عامریه یکی از نقاط کلیدی فلوجه است و هر طرف بر این شهر تسلط داشته باشد، امور فلوجه را در دست دارد و از این طریق می تواند بغداد و شمال بابل (منطقه جرف الصخر) را از الانبار جدا می کند.

فلوجه اکنون دروازه تردد تروریست‌های تکفیری داعش به بغداد و استان‌های شیعه نشین جنوبی عراق است. این منطقه نقطه فرماندهی و تسلط بر مرکز استقرار نیروهای داعش در عراق به شمار می‌رود، به گونه‌ای که درگیری‌های دفاعی و هجومی داعش از آنجا مدیریت شده و عملیات انتحاری متناسب با نیازهای داعش در جبهه‌های مختلف از غرب الانبار در کرانه رود فرات گرفته تا صلاح الدین و ورودی‌های جنوبی موصل و حاشیه رود دجله از آنجا اداره می‌شود. از همین روی، آزادسازی و پاکسازی کامل شهر فلوجه می‌تواند عملیات نظامی برای آزادسازی دیگر شهرهای عراق را تسهیل کند.

در اهمیت آزاد سازی فلوجه قبل از موصل باید گفت برخی از فرماندهان نظامی عراق این منطقه را به مثابه «سرِ مار» توصیف می‌کنند و معتقدند اگرچه موصل شهر مهمی است، اما فلوجه به دلیل نزدیکی به بغداد و اهمیت نمادین آن برای تروریست‌های داعش، باید در اولویت آزادسازی قرار گیرد.

دولت عراق چند روزی است رسما عملیات برای آزاد سازی فلوجه را آغاز کرده است و درگیری در این منطقه به شدت ادامه دارد. ارتش عراق درصورتی که بتواند این منطقه را آزاد کند در واقع شاهرگ حیاتی گروه تکفیری صهیونیستی داعش را می خشکاند زیرا بسیاری از عملیات های داعش از این منطقه انجام می شود. در عملیاتی که اخیرا اغاز شده است همه گروه ها و جناح های سیاسی در عراق از این حمله حمایت کرده اند و برای پیروزی در فلوجه هم پیمان شده اند تا جایی که سلیم جبوری رئیس پارلمان عراق می گوید نبرد فلوجه آخرین میخ بر تابوت تروریسم در الانبار است.

گفتن این نکته ضروری است که پس از آغاز عملیات آزاد سازی فلوجه فشارهای عربستان و حامیان داعش در سوریه تشدید شده است تا از این طریق عملیات آزاد سازی فلوجه را تحت تاثیر قرار دهند.


ارسال دیدگاه

تخته وایت برد

استایل مد

اپداد

فروش پیانو