کد خبر: 31308

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۰۸ - ۹:۳۹

آتش‌بس در سوریه موفق نخواهد بود

کارشناس لبنانی با تاکید بر اینکه در مرحله پیش رو اختلاف بین آمریکا و ترکیه بر سر اولویت‌ها و منافعشان در سوریه شدت خواهد گرفت، گفت: گروه‌های مسلح سوریه به آتش‌بس متعهد نخواهند بود. «عمر معربونی» کارشناس نظامی لبنان در گفت‌وگویی در بیروت درباره توافق آتش‌بس در سوریه گفت: این توافق نتیجه تلاش مشترک روسیه […]

کارشناس لبنانی با تاکید بر اینکه در مرحله پیش رو اختلاف بین آمریکا و ترکیه بر سر اولویت‌ها و منافعشان در سوریه شدت خواهد گرفت، گفت: گروه‌های مسلح سوریه به آتش‌بس متعهد نخواهند بود.

«عمر معربونی» کارشناس نظامی لبنان

«عمر معربونی» کارشناس نظامی لبنان

«عمر معربونی» کارشناس نظامی لبنان در گفت‌وگویی در بیروت درباره توافق آتش‌بس در سوریه گفت: این توافق نتیجه تلاش مشترک روسیه و آمریکا و پس از آن صورت گرفت که ارتش سوریه و متحدانش توانستند مساحت گسترده‌ای از خاک سوریه را از اشغال تروریست‌ها پاکسازی کنند.
وی تاکید کرد: مهم‌ترین قضیه در توافق آتش‌بس این است که «نیروهای مسلح نظام سوریه» را به همین نام در توافق ذکر کردند و این دستاورد سیاسی بزرگی محسوب می‌شود.
معربونی گفت: در حالی که آمریکا از موافقت گروه‌های مسلح با آتش‌بس سخن می‌گوید، غیرمنضبط بودن این گروه‌ها و اجرا نشدن محتوای توافق از سوی آنها آمریکا را به دردسر خواهد انداخت.
وی افزود: در عین حال توافق آتش‌بس نقشه مواضع استقرار گروه‌های مسلح در سوریه را فاش خواهد کرد، به گونه‌ای که در برخی مناطق به تفکیک و دسته‌بندی بین گروه‌های مسلح و احتمالا درگیری بین آنها منجر می‌شود.
این کارشناس نظامی با اشاره به اینکه به زودی موانع بر سر راه اجرای آتش‌بس ظاهر خواهد شد، گفت: دلایل متعددی مانع اجرای حرف به حرف توافق می‌شود، به خصوص در مناطقی که تحت سیطره مشترک جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی است .
وی افزود: گروه‌های مسلح متعددی همچون جبهه النصره، احرار الشام، گردان الفرقان و حزب التحریر مخالفت خود را با آتش‌بس اعلام کرده‌اند و گروه‌های دیگر هم به دلیل عدم تمایل ترکیه و عربستان برای آتش‌بس یا هر گونه توقف درگیری‌ها به زودی مخالفت خود را نشان خواهند داد.
معربونی گفت: در اصل می‌توان گفت آمریکا هنوز و بخصوص پس از ورود روسیه به سوریه بازیگر اصلی در منطقه است بنابراین دور از واقعیت نیست که بگوییم آمریکایی‌ها مجبور شدند با تحولات تازه سوریه کنار بیایند، اما در عین حال در حاشیه دست از مانور دهی برای ادامه استفاده از هرج و مرجی که در سوریه خلق کردند، برنمی‌دارند.
کارشناس لبنانی گفت: این قضیه در اظهارات وزیر خارجه آمریکا پس از اعلام توافق آتش‌بس در سوریه آشکار بود، هنگامی که از نگرانی درباره تجزیه سوریه در صورت شکست توافق سخن گفت و در واقع آمریکا در هشداری زودهنگام تمایل واقعی خود برای تجزیه سوریه را اعلام کرد.
وی افزود: این در حالی است که اوضاع میدانی به نفع ارتش سوریه است و ارتش سوریه طی چهار ماه اخیر در همه جبهه‎ها به مواضع مهمی سیطره یافته که به آن اجازه ورود به عملیاتی فراگیرتر در جهت‌های مختلف را خواهد داد، چیزی که احتمال تقسیم سوریه را مطابق میل آمریکایی‌ها و دیگران از بین می‌برد.
معربونی گفت: امروز اوضاع ترکیه در اوج پیچیدگی است آن هم به دلیل اختلافی که بین اولویت‌های این کشور با آمریکایی‌هاست و اختلاف بزرگ بر سر موضوع کردهاست.
وی تاکید کرد: به اعتقاد من، ترکیه تلاش خواهد کرد با اثرگذاری بر تحولات میدانی وقایع را تغییر دهد همانگونه که در جاده خناصر اتفاق افتاد.
کارشناس لبنانی با تاکید بر اینکه معلوم بود افرادی از ترکیه حمله اخیر به خناصر و جاده این شهر به سمت اثریا را طراحی و فرماندهی کردند، گفت: هدف از این حمله مسدود کردن مسیر کمک‌رسانی به حلب و توقف عملیات‌های ارتش سوریه در جبهه های حلب و ریف‌های آن بود.
معربونی ادامه داد: اما بازپس‌گیری سریع این جاده فرصت را از ترکیه برای تاثیرگذاری بر پرونده‌های سیاسی گرفت و این چیزی است که در مراحل آتی نیز اتفاق خواهد افتاد.
کارشناس لبنانی تاکید کرد: به اعتقاد من در مرحله پیش رو شکاف بین آمریکا و ترکیه به دلیل اختلاف نظر بین آنها بر سر اولویت‌ها و منافع، بزرگ‌تر خواهد شد.


ارسال دیدگاه

تخته وایت برد

استایل مد

اپداد

فروش پیانو