کد خبر: 30625

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ - ۹:۱۴

یادداشت / بلوف حمله زمینی عربستان به سوریه

عربستان سعودی و همپیانان منطقه‎ای آن پس از آنکه خود را در تحولات یمن و سوریه بازنده یافتند، اکنون تلاش می‌کنند با مطرح کردن سناریوی حمله زمینی به سوریه آخرین برگه خود برای کنار زدن اسد از قدرت را به شکل قلدرمآبانه رو کنند. سخنگوی ائتلاف سعودی علیه یمن و مشاور وزیر دفاع عربستان اخیرا […]

عربستان سعودی و همپیانان منطقه‎ای آن پس از آنکه خود را در تحولات یمن و سوریه بازنده یافتند، اکنون تلاش می‌کنند با مطرح کردن سناریوی حمله زمینی به سوریه آخرین برگه خود برای کنار زدن اسد از قدرت را به شکل قلدرمآبانه رو کنند.

سخنگوی ائتلاف سعودی علیه یمن و مشاور وزیر دفاع عربستان اخیرا موضوع حمله زمینی به سوریه با کمک همپیمانان منطقه ای خود در تحولات سوریه از جمله ترکیه، بحرین و قطر همزمان با اجرای مذاکرات ژنو مطرح کرده است.
«احمد عسیری» مدعی شد که نیروهای سعودی در صورت صلاح دیدِ ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا، برای مبارزه با گروه تروریستی داعش وارد خاک سوریه خواهند شد.
از سوی دیگر، روسیه با اشاره به شناسایی نیروها و تجهیزات نظامی ترکیه در مناطق مرزی سوریه، آنکارا را به تلاش برای حمله نظامی به این کشور عربی متهم کرده است.
وزارت دفاع روسیه پنجشنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «ما دلایل جدی برای مظنون بودن به ترکیه داریم که این کشور در حال آماده سازی خود برای حمله مسلحانه به سرزمین یک کشور مستقل، جمهوری عربی سوریه، است.»
به دنبال انتشار گسترده این اظهارت مقامات روس در رسانه های ترکیه، یک مقام بلندپایه در نخست وزیری ترکیه به سی.ان.ان گفته است که «ترکیه چنین طرحی ندارد.»

برخی منابع خبری غربی مانند خبرگزاری رویترز نیز اخباری مبنی بر حمله زمینی بحرین علیه سوریه منتشر کردند و در آن مدعی شدند که بحرین قصد دارد با هماهنگی عربستان به بهانه مبارزه با تروریسم به سوریه حمله کند که این خبر نیز توسط مقامات رسمی بحرین تکذیب شد و آن را «دروغ رسانه‎ای» فرض کردند.
سناریوی حمله زمینی عربستان و همپیمانان آن به سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم که اجرایی شدن آن بعید به نظر می‌رسد، از چند جنبه قابل بحث است:
با توجه به رویدادهای یمن عربستان سعودی که مدعی آمادگی برای حمله زمینی به سوریه هستند،اکنون بیش از هر زمان دیگری در باتلاق یمن که خود آن را ایجاد کرد، گرفتار شده است. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است عربستان به گفته خود تحلیلگران و کارشناسان غرب عملکرد موفقی در یمن نداشته است و با گذشت حدود یک سال از تجاوزات و جنایات سعودی در یمن هنوز نتوانسته است به اهداف خود برسد و به شدت مورد انتقاد نهادهای حقوق بشری بین المللی قرار گرفته است.

سازمان ملل متحد نیز اخیرا در گزارشی اعلام کرد که ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی، شهروندان غیرنظامی یمن را در حملات هوایی و بمباران‌های خود به طور سازمان یافته هدف قرار داده است.
صرف نظر از مقوله گیر‎افتادن عربستان در باتلاق بحران یمن، می توان پیشروی ارتش سوریه در مناطق مختلف این کشور از جمله نبل و الزهراء را یکی دیگر از عوامل مطرح شدن سناریوی حمله زمینی عربستان به سوریه دانست.
ارتش سوریه با کمک نیروهای مقاومت عراق و لبنان موفق شد محاصره دو منطقه شیعه نشین «نبل» و «الزهراء» را پس از چهار سال حصر بشکند که این یکی از بزرگترین شکست نه تروریست های سوریه بلکه حامیان آن از جمله عربستان و ترکیه به شمار می آید. لذا عربستان با سرپوش گذاشتن بر شکست خود در سوریه و یمن و ایجاد جنگ روانی و نمایش تبلیغاتی در صدد خروج از جنگ و درگیری در این کشورها به شکل قلدرمآبانه است.

از طرف دیگر، عربستان به خوبی می داند که نیروی زمینی این کشور و همپیمانان منطقه ای آن مانند بحرین و سودان و قطر در حد و اندازه ای نیستند که بتوانند با ارتش سوریه و نیروهای مقاومت حزب الله و ایران مقابله کنند، چراکه اگر عربستان بخواهد زمینی وارد سوریه شود با قدرت زمینی بزرگی مانند ایران روبرو خواهد شد، علاوه بر آن اگر نیروی زمینی عربستان و همپیمانان منطقه ای آن در سطح بالایی باشند، چرا در کشور فقیر و ضعیف یمن نتوانستد آن را به نمایش بگذارند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در مراسم تشییع پیکر ۶ تن از شهدای مدافع حرم تاکید کرد که عربستان جرات اعزام نیروی زمینی به سوریه را ندارد.
سرلشکر جعفری گفت: «رژیم آل‌سعود ادعا کرده نیروی مستقیم به سوریه می‌فرستد، اما فکر نمی‌کنم جرات این کار را داشته باشد و اگر این کار را کنند تیر خلاص به خود زده‌اند.»
مواضع صریح سرلشکر جعفری در مقابل اظهارات تهدید آمیز عربستان علیه سوریه نشان می دهد که اگر عربستان بخواهد با مداخله زمینی روبرو شود، مستقیما با قدرت ایران مواجه خواهد.
بنابراین حمله زمینی عربستان به سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم در شرایط کنونی بعید به نظر می رسد و سناریوی حمله زمینی از سوی عربستان همزمان با برگزاری مذاکرات ژنو با هدف ایجاد جنگ روانی و تبلیغاتی و امتیاز گیری در مذاکرات مطرح شده است، مذاکراتی که با خروج معارضان سوری از آن عملا با شکست مواجه شده است.


ارسال دیدگاه

تخته وایت برد

استایل مد

اپداد

فروش پیانو