کد خبر: 29165

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ - ۱۰:۱۸

علت شتابزدگی در اعلام آزادی شهر “الرمادی” چه بود؟

در حال که هنوز شهر «الرمادی» مرکز استان «الانبار»، کاملا آزاد نشده، رسانه‌های غربی وسواس عجیبی در اعلام زودهنگام این آزادی به خرج می‌دهند تا همه چیز را به حضور مستشاران آمریکایی و عدم مشارکت دادن نیروهای بسیج مردمی مرتبط کنند. نزدیک به ۱۰ روز از آغاز عملیات مشترک ارتش عراق، عشایر اهل سنت و […]

در حال که هنوز شهر «الرمادی» مرکز استان «الانبار»، کاملا آزاد نشده، رسانه‌های غربی وسواس عجیبی در اعلام زودهنگام این آزادی به خرج می‌دهند تا همه چیز را به حضور مستشاران آمریکایی و عدم مشارکت دادن نیروهای بسیج مردمی مرتبط کنند.

پیشروی‌های چشمگیر نیروهای عراقی در الرمادی

نیروهای عراقی در الرمادی

نزدیک به ۱۰ روز از آغاز عملیات مشترک ارتش عراق، عشایر اهل سنت و نیروی هوایی ائتلاف و مستشاران آمریکایی برای پاکسازی شهر الرمادی مرکز استان الانبار می گذرد و با فشار کاخ سفید، از حضور نیروهای بسیج مردمی در این عملیات جلوگیری شد.
در ابتدای عملیات، مناطقی در جنوب و شرق شهر الرمادی از جمله محله الضباط، محله مهم و راهبردی الحوز، پل الحوز و بیش از نیمی از محله الجمعیه در شمال الرمادی از لوث وجود تروریستها پاکسازی شد.
در حالی که عملیات ادامه داشت و فقط نیمی از شهر الرمادی آزاد شده بود، دولت عراق در اقدامی قابل تامل به طور رسمی اعلام کرد که شهر کاملا پاکسازی شده و رسانه‌های کشورهای غربی و به ویژه آمریکا به سرعت این خبر را پوشش دادند.
رسانه‌های غربی بدون اشاره به مناطقی که در کنترل عناصر تروریستی داعش بود، با ادامه خط خبری آزادی کامل شهر الرمادی از پیروزی بزرگ خبر دادند و این خبر در صفحه‌های اول روزنامه های وال‌استریت جورنال و واشنگتن پست انعکاس یافت و علت این پیروزی وجود مستشاران آمریکایی و حملات موفقیت آمیز نیروی هوایی ائتلاف عنوان شد.

daesh.ir-8113130342221992943 daesh.ir-8113130362219292943

در گزارش های خبری رسانه های غربی، نیروهای بسیج مردمی به شکل بی سابقه‌ای مورد هجمه قرار گرفتند و این گونه مطرح شد که بدون حضور این نیروها، شهر الرمادی در ۱۰ روز پاکسازی شد.
همزمان با اعلام رسمی دولت عراق، حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور، از مناطق جنوبی و حومه شهر الرمادی بازدید کرد و به رسانه‌ها اعلام شد که تمامی شهر پاکسازی شده است.
این درحالی است که در زمان یاد شده و در آخرین پیشروی نیروهای عراقی، بخشهای زیادی از شرق و غرب شهر الرمادی همچنان آلوده به عناصر تروریستی داعش بود و اجازه ورود خبرنگاران به مناطقی از جمله محله اندلس، الجمهوری، الثیله شرقی داده نشد و عصر روز گذشته بود که ( شنبه) مناطقی از جمله الجمهوری آزاد شد اما هنوز مناطقی وجود دارند که در کنترل تروریستها هستند.

به نظر می رسد اعلام زودهنگام خبر آزادی شهر الرمادی دلایل مختلفی داشت که از جمله آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

– به مردم عراق و سایر کشورها القا شود که ارتش عراق فقط با کمک ائتلاف غربی قادر خواهد بود، مناطق مختلف عراق را از وجود عناصر تروریستی پاکسازی کند.
– با اعلام زود هنگام آزادسازی شهر الرمادی و آغاز قریب الوقوع عملیات پاکسازی شهر الفلوجه، تلاش شد تمامی نگاهها به فلوجه معطوف می شود تا آمریکا به داعش اجازه دهد که در شهر الرمادی به فعالیت پنهانی خود ادامه دهد و در فرصت مناسب حملات مجدد برای اشغال مناطق وسیعتری انجام شود.
-حضور نداشتن نیروهای بسیج مردمی در شهر الرمادی موجب شد تا نیروهای داعشی و بعثی هم چنان به آسانی به فعالیت خود در این شهر ادامه دهند.
– اعلام آزادی زودهنگام الرمادی این فرصت را به آمریکا داد که بتواند  فشار خود را به دولت عراق بیشتر کند تا از حضور نیروهای بسیج مردمی در الفلوجه نیز جلوگیری شود.

توجه به این نکته ضروریست که در عملیات آزادسازی استان صلاح الدین و شهر تکریت، تمامی عناصر تروریستی داعش با تابعیت های خارجی یا به هلاکت رسیدند یا به طور کامل از شهر تکریت بیرون رانده شدند اما کاخ سفید با اطلاع از این موضوع از شرکت نیروهای بسیج مردمی در عملیات الرمادی ممانعت کرد.
در این بازه زمانی دولت آمریکا تلاش کرد تا با ایجاد اختلافهای مذهبی عناصر تروریستی داعش که تابعیت های خارجی داشتند را مردم اهل سنت منطقه معرفی کند تا ظرفیتهای نیروهای بسیج مردمی محدود و ابتکار عمل از آنان گرفته شود و این در حالی بود که نزدیک به یک میلیون نفر از اهالی این شهر و استان الانبار از سوی همین تروریستها آواره شدند و در ادامه مورد حمایت دولت و شیعیان عراق قرار گرفتند.
دولت آمریکا که مهارت نیروهای بسیج مردمی در آزادسازی حومه شهر الرمادی  مشاهده کرد و از عواقب احتمالی آن در استان نینوا در هراس بود از شرکت آنان در عملیات الانبار جلوگیری کرد.


ارسال دیدگاه

تخته وایت برد

استایل مد

اپداد

فروش پیانو